Tradycyjnie, jak co roku, Dożynki Miejskie odbywać się będą w Parku Hallera. Zaplanowano je na niedzielę 8 września. Tegoroczne obchody Święta Plonów przebiegać będą jednak inaczej niż w latach poprzednich.

Harmonogram Dożynek Miejskich:

11:00 – start imprezy w Parku Hallera

13:30 – uformowanie pochodu dożynkowego, wejście do Parku Hallera

13:45 – przemarsz korowodu

14:00 – Dożynkowa Msza Polowa

15:00 – oficjalne otwarcie uroczystości

15:20 – prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich

15:45 – Kapela Janicek

16:30 – zabawa taneczna Zespołu Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie

18:00 – warsztaty taneczne Swing City Katowice

18:45 – koncert Swing Like That

20:30 – koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

22:00 – zakończenie

Występom na scenie towarzyszyć będą stoiska, pokazy rzemiosła i sztuki ludowej. Można będzie także zbudować w słoiku swój las, pleść wianki, tworzyć ludziki z warzyw i lalki z kukurydzy, wymienić się swoimi roślinami. Przypomnieć sobie (lub się nauczyć) grę w klasy, skakanie w gumę, rywalizować w tarciu chrzanu czy praniu na czas. Organizatorzy zadbali także o strefę piknikową, specjalne miejsce do biesiadowania dla rodzin.

W tym roku za organizację w Dąbrowie Górniczej miejskich imprez ludowych, obrzędowych, folklorystycznych odpowiada dzielnica Ujejsce. Wcześniej zorganizowała „Wyskubek”, czyli darcie pierza połączone z zawodami w skubaniu oraz festyn folklorystyczny „Chlebem i solą – raz na ludowo”; teraz jest gospodarzem Miejskich Dożynek. To nie tylko wielkie wyzwanie dla społeczności Ujejsca, ale także udana współpraca z przedstawicielami innych dzielnic, stowarzyszeniami, Urzędem Miejskim i Pałacem Kultury Zagłębia.