Borelioza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii oraz Borrelia japonica. Przenoszone są one na zwierzęta i ludzi przez kleszcze, które zwykle żyją w lasach i na łąkach. Specjaliści alarmują, że w tym roku jest ich dużo więcej niż miało to miejsce w poprzednich latach. Wystarczy krótki spacer na łonie natury, aby przynieść ze sobą do domu kilku towarzyszy.

Borelioza kiedyś występowała stosunkowo rzadko, jednak teraz już tak nie jest. Każdego roku przybywa 300 000 chorych w samych Stanach Zjednoczonych. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się zarówno po pierwszych kilku dniach od ukąszenia, jak nawet po kilku miesiącach.

Do najbardziej pospolitych objawów należą gorączka, zmęczenie, bóle głowy oraz rumień wędrujący. Jeśli pozostawimy chorobę samą sobie i nie będziemy jej leczyć, to może ona rozprzestrzenić się na stawy, serce oraz system nerwowy. Na szczęście większość przypadków – odpowiednio wcześnie wykrytych – udaje się wyleczyć kuracją antybiotykową. Zobaczcie więc jak rozpoznać pierwsze symptomy na u siebie.

Najpierw jednak musicie w ogóle być świadomi tego, że zostaliście ukąszeni. Po każdej wycieczce do lasu musicie więc dokładnie obejrzeć całe swoje ciało. Kleszcze potrafią być tak malutkie, że nietrudno pomylić je choćby ze znamieniem lub jakimś pyłkiem. Im szybciej pozbędziemy się pasożyta – i zrobimy to w odpowiedni sposób – tym szanse na zakażenie są automatycznie mniejsze.