Górny Śląsk kojarzy się głównie z górnictwem. Jednak warto pamiętać, że ten rejon Polski intensywnie się rozwija. Na terenie województwa śląskiego powstaje coraz więcej nowoczesnych firm. Aglomeracja górnośląska uchodzi za największy obszar metropolitalny na terenie Polski. Zgodnie ze statystykami zamieszkują ok. 3,5 miliona osób. Górny Śląsk jest więc doskonałym obszarem do rozwoju rynku nieruchomości. Czy tak faktycznie jest? Sprawdzamy na przykładzie Katowic i Dąbrowy Górniczej.

Katowice stolica Górnego Śląska i najważniejsze miasto regionu

Górny Śląsk najbardziej kojarzy nam się z Katowicami. W końcu to nie tylko stolica regionu, ale też najbardziej rozwinięte miasto. Na jego obszarze znajduje się tylko słynny spodek, ale też siedziby wielu firm. Katowice na przestrzeni lat przeszły ogromną metamorfozę! Nie jest to już tylko miasto skupiające się na górnictwie, ale też prężnie rozwijający się ośrodek metropolitalny. To stanowi doskonałe podłoże do rozwoju rynku nieruchomości. Czy tak rzeczywiście jest? Rynek nieruchomości w Katowicach rozwija się bardzo intensywnie. Jednak nadal oferuje umiarkowane ceny w porównaniu do innych większych miast. Średnia cena za m2 wynosi 6556,83 zł, a za nowe mieszkania w Katowicach najczęściej zapłacimy w granicach 250000- 450000 zł. Obecnie na rynku pierwotnym dostępnych jest 2466 nowych mieszkań w 32 inwestycjach. Warto jednak pamiętać, że sytuacja na rynku wynajmu jest o wiele gorsza, więc Katowice to doskonałe miejsce na inwestowanie w nieruchomości. Mieszkania dostępne do zakupu z pewnością będzie łatwo podnająć. W Katowicach przeważają nieruchomości 2- i 3-pokojowe, których łączna liczba wynosi prawie 2000. Nie zawiodą się też osoby poszukujące kawalerek (227) i lokali 4-pokojowych (294). Najtrudniej dostępne są nieruchomości 5-pokojowe – zaledwie 3. Nowe mieszkania w Katowicach najczęściej mają metraż 35-50 m2 (858), 50-65 m2 (724) oraz 65-80 m2 (459). Dostępność większych oraz mniejszych mieszkań również nie przedstawia się najgorzej.

Dąbrowa Górnicza największe miasto w województwie śląskim

Dąbrowa Górnicza to nie tylko największe miasto w województwie, ale też jeden z centralnych ośrodków konurbacji górnośląskiej. To sprawia, że gospodarka dobrze się rozwija, a liczba ludności stale wzrasta. A jak w takich warunkach przedstawia się sytuacja na rynku mieszkaniowym? Czy inwestowanie w nieruchomości w Dąbrowie Górniczej jest opłacalne? W tym mieście mieszkania bardzo szybko się wyprzedają, ponieważ powstaje ich zdecydowanie mniej niż na terenie innych miejscowości na Górnym Śląsku. Obecnie na rynku pierwotnym dostępne są zaledwie 4 nieruchomości w 1 inwestycji. Są to mieszkania 4-pokojowe o powierzchni powyżej 120 m2. Jednak stawki na rynku nieruchomości w Dąbrowie Górniczej są niskie – m2 kosztuje zaledwie 3850 zł.

 Artykuł napisany na podstawie danych portalu RynekPierwotny.pl