Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów odkurzaczy, które różnią się między sobą sposobem użycia, zasadą działania i przeznaczeniem. W ostatnich latach sporo użytkowników zwróciło uwagę na urządzenia z filtrem wodnym. Dlaczego warto wybrać ten typ odkurzaczy? Jakie są jego zalety. Dowiedz się więcej i podejmij świadomą decyzję na zakupach. 1. Zasada działania odkurzacza z filtrem wodnym 2. Zalety odkurzacza z filtrem wodnym 3. Wady odkurzacza z filtrem wodnym 4. Jak używać odkurzacza z filtrem wodnym? 5. Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza z filtrem wodnym?

Odkurzacze z filtrem wodnym są alternatywą dla urządzeń, które wyposażono w filtry z włókniny lub HEPA. Woda od lat jest wykorzystywana do sprzątania, dlatego twórcy odkurzaczy postanowili użyć jej do skuteczniejszego zbierania zanieczyszczeń z podłóg i tapicerek. Jak działa odkurzacz z filtrem wodnym? Dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?

Zasada działania odkurzacza z filtrem wodnym

Sposób działania odkurzaczy z filtrem wodnym jest prosty. Zanieczyszczenia są zbierane ssawką i gromadzone w specjalnym zbiorniku z wodą. Woda uniemożliwia wzbijanie kurzu, sierści i roztoczy w powietrze. Pojemnik z cieczą zastępuje klasyczny worek wielokrotnego użytku lub worek jednorazowy. Po zakończeniu sprzątania wodę zabrudzoną zebranymi odpadkami wylewa się do kanalizacji. 

Odkurzanie urządzeniem z filtrem wodnym nie odbiega od czyszczenia podłóg i tapicerek tradycyjnym sprzętem. Wszystkie powierzchnie sprząta się dokładnie tak samo przy użyciu różnych typów ssawek. Do wyboru ma się płaską końcówkę do dywanów i parkietów, a także koncówki szczelinowe lub przeznaczone do czyszczenia na mokro. 

Zalety odkurzacza z filtrem wodnym

Odkurzacze z filtrem wodnym są tanie i proste w eksploatacji. Filtr wodny nie wymaga częstego wymieniania, gdyż z powodzeniem służy nawet przez 10 lat. Wystarczy regularnie go opróżniać po zakończeniu sprzątania, a sprzęt będzie działać prawidłowo. Dzięki temu znika konieczność kupowania drogich worków. Ponadto możliwe jest używanie tego samego sprzętu zarówno do czyszczenia na sucho, jak i do prania tapicerek lub dywanów. Jedno urządzenie sprawdzi się podczas dokładnego porządkowania całego domu i przyśpieszy pranie licznych tekstyliów.

Atutem odkurzacza z filtrem wodnym jest możliwość używania go w celu nawilżania powietrza. Suche powietrze powoduje podrażnienia dróg oddechowych oraz nasila objawy alergii, astmy i innych chorób przewlekłych. Nawilżanie powietrza w czasie sprzątania oraz po jego zakończeniu sprawia, że łatwiej się nim oddycha. Ma to szczególne znaczenie dla alergików oraz małych dzieci. 

Wady odkurzacza z filtrem wodnym

Jedną z niewielu wad odkurzacza z filtrem wodnym jest cena urządzenia. Sprzęt kosztuje więcej niż standardowy odkurzacz. Jednocześnie nie wymaga dokupowania materiałów eksploatacyjnych, ani częstych napraw. Urządzenie służy przez długi czas, zachowując pełną wydajność podczas czyszczenia na sucho i mokro. Kolejną wadą modeli z filtrami wodnymi jest ich spory rozmiar. Sprzęt jest dość ciężki i masywny. Zajmuje sporo miejsca w szafie lub innym miejscu, w którym się go przechowuje. Dodatkowo duża masa utrudnia jego przenoszenie i sprzątanie schodów, samochodu itp. 

Jak używać odkurzacza z filtrem wodnym?

Zasady korzystania z odkurzaczy z filtrem wodnym są proste. Przede wszystkim wymaga się od użytkownika regularnego opróżniania zbiornika na wodę. Przed rozpoczęciem odkurzania do pojemnika wlewa się czystą ciecz, a po zakończeniu czyszczenia powinno się ją od razu usunąć. Po wylaniu zabrudzonej wody, pojemnik należy przepłukać i dokładnie wysuszyć. Jeśli sprząta się dużą powierzchnię, wodę powinno się wymienić w czasie odkurzania nawet kilkukrotnie. Dzięki temu dokładniej usunie się cały kurz i inne zabrudzenia oraz zadba się o długą żywotność odkurzacza.

 Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza z filtrem wodnym?

Wybór odkurzacza z filtrem wodnym jest podobny do wybierania klasycznego sprzętu. Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na moc urządzenia. Im większa jest moc, tym skuteczniej sprząta się pomieszczenia w domu. Zbyt niska wydajność utrudnia czyszczenie dywanów z długim włosiem, usuwanie sierści zwierząt i dokładne zbieranie kurzu w domach zamieszkiwanych przez alergików. Ponadto powinno się przyjrzeć końcówkom dołączonym do odkurzacza. Podstawowe ssawki umożliwiają czyszczenie dywanów, płaskich powierzchni twardych (np. parkietów i paneli), a także szczelin. Taki zestaw umożliwia dokładne posprzątanie całego domu. 

Dodatkowo przed zakupem odkurzacza z filtrem wodnym powinno się sprawdzić, jak długi jest przewód zasilający. Im jest krótszy, tym częściej trzeba zmieniać gniazdka, co przedłuża odkurzanie i utrudnia sprzątanie schodów lub trudno dostępnych miejsc. Na koniec warto zapoznać się z funkcjami urządzenia. Dobrym wyborem jest odkurzacz, który umożliwia nie tylko czyszczenie na sucho, ale i pranie dywanów i tapicerek oraz zbieranie rozlanych cieczy. Dzięki takim funkcjom, sprzęt jest o wiele praktyczniejszy i ułatwia utrzymanie domu w czystości.