W przyszłym roku dostaniemy nowy portal, który zastąpi dotychczasowe strony WWW wszystkich ministerstw- zapowiedział Grzegorz Zajączkowski, doradca w Gabinecie Politycznym Ministra Cyfryzacji.

Ten portal dostał roboczą nazwę gov.pl, a jest budowany w Centralnym Ośrodku Informatyki. Użytkownicy znajdą na nim nie tylko informacje o działalności ministerstw, ale też wszystkie usługi e-administracji, m.in. elektroniczne zwolnienia lekarskie czy formularze programu 500 plus-  powiedział doradca. Podczas konferencji poświęconej portalowi przedstawiono też informacje na temat przeszło 2 mln pytań zadawanych na portalu obywatel.gov.pl w ciągu ostatnich 90. dni. Jest to strona, która ma pomagać obywatelom w załatwianiu spraw urzędowych.

Zajączkowski wyjaśnił, że internauci najczęściej poszukiwali tam informacji na temat dokumentów, których nie obejmują e-usługi. 60 proc. pytań dotyczyło dowodów osobistych, a niespełna 20 proc.- paszportów. Blisko 8 proc. zapytań odnosiło się do Geoportalu i ksiąg wieczystych. 7,6 proc. użytkowników pytało o usługi społeczne typu becikowe, a niespełna 4 proc. poszukiwało informacji związanych z  Centralną Ewidencją Ludności oraz działalnością gospodarczą. Prawie 1,5 proc. odwiedzających portal obywatel.gov.pl chciało się więcej dowiedzieć o Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Bardzo dużo pytań dotyczyło też niedostępnej w nim usługi- możliwości anulowania mandatu na drodze elektronicznej.

Dowodzi to, że przydałaby się jeszcze internetowa baza danych o mandatach, a także strona, na której zamieścilibyśmy informacje o tym, co trzeba zrobić w sytuacjach losowych np. kiedy zgubimy dowód osobisty- powiedział Zajączkowski. -Bardzo często też użytkownicy pytają o adresy różnych instytucji oraz o terminy zapisów do przedszkoli i żłobków - dodał.

Teraz na portalu gromadzącym zasoby informacyjne instytucji publicznych danepubliczne.gov.pl są 552 bazy danych, które zostały zbudowane przez przeszło 80 jednostek administracyjnych. Dalszemu rozwojowi strony będzie służył przyjęty 21 września br. przez rząd Program Otwierania Danych Publicznych. Jeszcze w tym roku Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy 120 tys. zł na szkolenia dla urzędników na temat obsługi tego programu.