Oglądanie Perseidów w tym roku nie jest takie łatwe. Są dwa powody. Po pierwsze – natężenie tego zjawiska przypada na 13 sierpnia od 4 rano do 17. Po drugie – z powodu pełni, która ma mieć miejsce 15 sierpnia, we wtorek rozświetlone będzie aż 94% tarczy naszego satelity, co będzie utrudniało obserwację. Chociaż najwięcej Perseidów zobaczymy 13 sierpnia, to na kilka dni przed i po tej dacie, również można zaobserwować mnóstwo spadających meteorów. Im bliżej pełni, tym trudniejsze warunki, więc wypatruj ich już dziś. W jaki sposób obserwować Perseidy?

Perseidy 2019 – jak je obserwować?

Perseidy to pozostałości materii po komecie Swift-Tuttle. Meteory, które wpadają do atmosfery, spalają się, tworząc imponujące widowisko. Mimo niesprzyjających warunków, podziwianie go będzie możliwe. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednie miejsce – tarcza księżyca powinna znajdować się za Twoimi plecami, najlepiej, jeśli ukryta byłaby za lasem. Zaopatrz się też w wygodny leżak lub koc, ponieważ leżąca lub półleżąca pozycja umożliwia komfortowe obserwowanie nieba, bez obaw o dokuczliwy ból szyi. Nie martw się, jeśli przez dłuższy czas nic się nie dzieje na niebie. Perseidy lubią latać stadami, więc w kilka sekund może przelecieć ich dużo, szczególnie, jeśli nie pojawiły się przez dłuższy czas na horyzoncie. 

Jako że natężenie spadających Perseidów ma być znaczne, nie musisz wypatrywać ich w jednym miejscu. Pamiętaj jednak, że Perseidy będą wyglądały, jakby wylatywały z jednego punktu. Jest to tak zwany radiant, który znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. Będzie on wędrował nad północno-wschodnim horyzontem. Najlepiej usiąść do niego plecami, ale tylko w przypadku, jeśli nie będzie Ci świecił w oczy Księżyc. Spełniając te warunki, masz możliwość podziwiania efektywnego widowiska między 17 lipca a 24 sierpnia.