Jeszcze nie tak dawno temu pisaliśmy o nowelizacji ustawy Prawa o ruchu drogowym, która dotyczy jazdy na suwak i obowiązkowego korytarza życia. Chociaż przepisy miały zacząć obowiązywać już 1 listopada, okazuje się, że dojdzie do opóźnienia w ich realizacji.

Nowe przepisy są już uchwalone – za ustawą głosowało aż 415 posłów. 2 osoby wstrzymały się od głosu, a 6 było przeciw. Pierwotnie ustawa miała zacząć obowiązywać od 1 listopada, jednak została odłożona w czasie. Powodem jest wydłużony kalendarz prac parlamentarnych obecnej kadencji. Nowe przepisy musi zaakceptować senat i prezydent. Dopiero wtedy zostaną oficjalnie ogłoszone i wejdą w życie po 21 dniach.

Obowiązkowy korytarz życia może okazać się szczególnie pomocny, tym bardziej na autostradach. W przypadku np. korków, w razie zbliżającego się samochodu na sygnale, kierowcy będą musieli ustąpić mu miejsca w określony sposób. Osoby poruszające się lewym skrajnym pasem będą miały obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo. Umożliwi to swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.

Jazda na suwak nie będzie opierała się już tylko na grzeczności kierowców, gdyż najnowsze prawo to zmieni. Obecnie każdy wpuszcza jedno auto, stojące na ulicy podporządkowanej, czy też bocznym pasie, na którym dalsza jazda jest wykluczona. Już wkrótce samochody zajmujące kończący się pas, będą musiały jeździć naprzemiennie.